Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğunuzla Tatil Deneyimi

Çocuğunuzla Tatil Deneyimi

Sizi rahatlamış ve gevşemiş görmek çocuklarınızın sizi sadece gereksinimleri karşılayan biri olarak görmelerini engeller, sizin de bir insan olduğunuzu anlamalarını sağlar. Bununla birlikte, dinlenmek isteyen yetişkinlerin gereksinimleriyle çocuklarınkiler her zaman çok uyumlu değildir. Bebeğiniz ve küçük çocuğunuzla tatile çıkarken neleri yanınıza almalısınız? 

 
Tatildeyiz…
 
Aile olmaya tam alıştığınızda tatile ihtiyacınız olabilir. Tatil yerinizi seçerken bebeklerin sıcak iklimlerden pek hoşlanmadıklarını hatırlatmak yararlı olacaktır.
Küçük bir bebekle seyahat etmenin avantajlarından biri, bebeğinizi her yere götürebilirsiniz ve siz yanınızda olduğunuz müddetçe her zaman mutlu olacaktır. Unutmayın; çocukların lüks otellerde pahalı tatiller yapmaya ihtiyaçları yoktur. İstedikleri sadece sizin arkadaşlığınızla oynamak ve keşfetmek için biraz özgürlüktür. Evden uzakta olsanız bile çocuğunuz günlük programını sürdürmek isteyecektir. Eğer tatildeki günlerini de uyku, yemek ve oyun anlamında günlük alışkanlıklarını sürdürebileceği şekilde planlarsanız maruz bırakıldığı yeni yerler ve yeni deneyimlere daha kolay uyum sağlayacak ve huysuzluk yapma olasılığı azalacaktır.
Bebeğiniz ilk bir ayda uçağın içinde dönüşüme tabi tutulan havadaki mikroplara karşı fazla duyarlı olabilir, ancak bir aydan sonra hava yoluyla seyahat etmesi sorun olmaz. Bunu derken, gemi veya tren seyahati çok daha çevre dostu olup seyahat esnasında size daha rahat hareket etme olanağı sağlar. İki yaşından küçükler için trenlerde, gemilerde ve bazı havayollarında seyahat etmek bedavadır ancak havayollarında bebeğinize ayrı bir koltuk verilmez. Size, sizinkine takılan fazladan bir emniyet kemeri verilerek bebeğinizin kucağınızda emniyete alınması sağlanır. Uzun yolculuklar için uçuş yatağı isteyebilirsiniz ancak kalkışlarda ve inişlerde bebeğinizin kucağınızda olması gerekecektir. Bu da eğer bebeğiniz yatağında uyumaktaysa sinir bozucu olabilir. Eğer tatildeyken araba kiralayacak olursanız, bebeğiniz için de uygun bir araba koltuğu kiralamanız gerekecektir.
 
Güneşte Eğlence 
 
Sıcak havalarda altı aydan küçük bebekler direkt güneş ışınlarından korunmalıdır. Bunun dışında bebeğinizin çok fazla korunmaya ihtiyacı vardır. Yüksek korumalı güneş kremleri (30 faktör ve daha üzeri) altı aylıktan itibaren kullanılması güvenli olduğu halde, bebekleri bol, ince giysiler içinde korumak daha iyidir. Enseyi korumak için arkasında kanatları olan bir şapka, uzun kollu tişörtler ve güneş ışınlarından korunmak için kollu ve bacaklı mayo, bebeğinizi güneşte yanmaktan koruyacaktır. 
 
Bebeğinizle saat 11-15 arasında güneşe çıkmaktan kaçının ve bebeğinizin su kaybını önlemek için bol bol şişe suyu ve sulandırılmış meyve suyu içtiğinden emin olun. Eğer plaja inecek olursanız, büyük bir şemsiye altına serilecek bir battaniye bebeğinizin güvenle oynayabileceği ve uyuyabileceği bir yer sağlayacaktır. Şemsiyenin üzerine atılacak bir çarşaf asarak yapma bir tenteyle bebeğinize güneşten daha fazla korunma olanağı sağlayabilirsiniz. Ayrıca piyasada bebekler için yapılmış birçok plaj koruganı vardır.
 
Su Bebekleri
 
Eğer bebeğiniz banyo yapmaktan hoşlanıyorsa, sizinle beraber suya girmeye bayılacaktır. Unutmayın ki suda batmamak için ne tür ürün kullanırsanız kullanın, her zaman bebeğinizi tutmalısınız. Bu kadar büyük bir suyun içinde olmaya alıştıktan sonra büyük ihtimalle ayaklarıyla tekmelemeye ve mutlu bir biçimde suları sıçratmaya çalışacaktır. Eğer korktuysa, bebeğinizi zorlamayın. Bunun yerine şişirilebilir bebek havuzu satın alın ve bunu plaj şemsiyenizin altına koyun. İçine suyu koyunca bu eğlence boyutlu havuz, içinde su olmadığında da henüz hareket etmeye başlamamış bebekler için harika bir oyun parkı olacaktır.
 
Dr.SU LAURENT & Dr. PETER READER
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 
 
 
Bebeğinizin El Çantası
 
• Bebek Bezi: İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bebek bezinden fazlasını yanınıza alın. Uçuşunuzun gecikme ihtimali olabilir ya da kalabalık bir trafikte kalabilirsiniz.
• Islak Mendil:  Bebeğinizin el, yüz temizliğinde, bir şey döküldüğünde,  kısacası çok yönlü temizlik için kullanabilirsiniz. 
• Plastik Torba: Kilitlenebilir plastik torbalar, çocuk bezi atılması veya ıslak/kirli eşyaları depolamak için çok kullanışlıdır. 
• El Temizleyici: Susuz el temizleyiciler,  bebek bezini değiştirdikten sonra kullanmak için çok kullanışlıdır.
• Alt Değiştirme Bezi: Böylece bebeğinizin bezini değiştirmek için temiz bir yer aramanız gerekmez.
• Pişik Kremi: Çocuğunuzun pişik olma ihtimaline karşı pişik kremini unutmayın.
• Yiyecek/İçecek:  Küçük, kolay erişilebilir soğutucu çanta içinde bebek mamaları, anne sütü, su ve / veya meyve suyu getirin.  Beklenmeyen seyahat gecikmelerine karşı yanınıza yetecek kadar getirdiğinizden emin olun. Eğer emziriyorsanız yanınızda kendiniz için birkaç aperatif ve bir şişe su bulundurmak oldukça önemlidir. 
• Önlükler:  Seyahatleriniz sırasında tek önlük taşımak yerine, birden fazla önlük taşıyarak kirli önlükler için endişelenmezsiniz. 
• Biberonlar: En az 3 biberon yanınızda getirmelisiniz. Birini su, diğerini süt veya devam sütü için kullanabilir, diğerini de yedekte tutabilirsiniz.
• Bardak: Gerekliyse alabilirsiniz.
• Kamera: Gezinizde çocuğunuzun anlarını yakalamak için fotoğraf makinesi ya da kameranızı unutmayın!
• Çocuk Yastığı: Çocuğunuzun başını desteklemek için ufak bir yastık getirmek isteyebilirsiniz.
• Eğlence: Bebeğinizin favori battaniyesini, oyuncaklarını, kitaplarını, sevdiği müzik cd’lerinizi yanınızda getirerek, onu eğlendirebilir ve sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.
• Ekstra Kıyafetler: Kazalara karşı yanınızda fazla kıyafet getirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca klima ve serin ortamlar için de bebeğinizi sıcak tutacak bir hırka ya da kazak getirmenizde fayda var.
Bebeğinizin Bavulu
• Güneşe Karşı: Bebeğinizin hassas cildi için koruma kullanmadan güneşe çıkmayın. Geniş kenarlı bir şapka ile de güneşli günlerde bebeğinizi koruyabilirsiniz.
• Dışarda giymek için: Mevsimsel değişikliklere karşı yanınızda ceket, kazak, yağmurluk getirmeyi unutmayın.
• Battaniyeler: Battaniyeleri geceleri bebeğinizin üstünü örtmek için,  altına koyarak yumuşak bir zemin elde etmek için, temiz bir yüzey sağlamak için ve güneş ve rüzgardan korumak için kullanabilirsiniz. 
• Günlük Giyim: Bebeğinizin günlük giyeceği kıyafetleri hafife almayın. Günde bir ile iki takım kıyafete (bir yada iki fazlası da olabilir) ihtiyacınız olacaktır.
• Pijama: Bir veya iki pijama takımına ihtiyacınız olacaktır. 
• Tuvalet: Bebeğinizin kendi tuvaleti varsa güzel bir seyir olacaktır. Ayrıca şampuan, sabun, tırnak makası, fırça, tarak ve diş fırçasını da (dişleri yoksa gazlı bezi) unutmayın.
• Bulaşık Deterjanı: Ufak bir otelde kalıyorsanız bardak ve biberonları yıkamak için bulaşık deterjanı getirmenizde fayda var.
• Güvenlik öğeleri: 
• Portatif Beşik: Otel beşiğini kullanmaktansa, evden getirdiğiniz bir portatif beşik ile daha rahat edebilirsiniz. 
• Bebek Telsizi: Bebeğinizi sürekli takip ederek gerektiğinde hızlıca yanına gitmenizi sağlayacak büyük bir yardımcı.
• Banyo Oyuncakları: Banyo oyuncakları çocuğunuz için eğlenceli banyo arkadaşlarıdır. Yıkarken çocuğunuzu meşgul etmek için bire birdir. 
• Yüzme Bezleri: Eğer çocuğunuzu denize veya havuza götürecekseniz su sızdırmayan yüzme bezlerinden almalısınız.
• Ekstra çocuk bezi ve ıslak mendiller: Bebek bezsiz bir tatil düşünülemeyeceği için yanınıza fazla sayıda çocuk bezi alın.
• Gece lambası: Karanlık otel odalarında hafif bir ışık, özellikle gece beslenmeleri için faydalı olacaktır.
 
Seyahat İlk Yardım Seti
 
• İlaçlar: Uçakla seyahat ediyorsanız bagajınızın kaybolma ihtimaline karşın çocuk bezi ve ilk yardım çantanızı yanınızda bulundurun. Her ilaç için uygun dağıtıcı(kaşık, damlalık) taşıdığınızdan emin olun.
• Acil Bilgi: Çocuk doktorunuzun telefon numarasını ve çocuğunuzun aşı kartını yanınızda taşıyın.
• Termometre: Çocuğunuz hastalanırsa, ateşini ölçmek için termometreye ihtiyacınız olacaktır.
• Cımbız: Kıymık çıkarmak için kullanabilirsiniz.
• Bandaj: Büyük ve küçük sıyrıklara karşı çeşitli boylarda bandajı yanınızda bulundurun.
• Merhem: Böcek sokmaları ve ufak yaralanmalar için merhem
 
Diğer Gerekliler
 
Katlanabilir Araba: Eğer çocuğunuz taşıma gerekecek kadar küçükse, hafif, katlanabilir bir bebek arabası alabilirsiniz.
Taşınabilir Çocuk Parkı/Beşik: Bazı otellerde beşik mevcuttur, fakat bebeğinize rahat uyuması için onun tanıdığı ve alıştığı beşiğinde yatırabilirsiniz.
Bebek Taşıyıcı: Yolculuklar sırasında yürüyüş yapmak isteğinizde bu taşıyıcılar hem bebeğinize yakın olmanızı, hem de ellerinizi serbest bırakabilmenizi sağlayacaktır.
Yükseltici koltuk: Eğer dışarda çok yiyorsanız, bebeğinizle beraber yiyebilmeniz için bir yüksek koltuk bulundurmanız kullanışlı olacaktır.
 
www.babyzone.com
 
Küçük Çocuğunuzla Seyahat İçin İpuçları
 
Çocuğunuz ile konuşun: Çocuğunuzla seyahatiniz süresince tehlikeli olabilecek durumları konuşabilirsiniz. Yolculuk sırasında, aracı sürenin dikkatini dağıtıcı hareketlerden sakınması gerektiğini, otobüs, uçak ya da tren yolculuklarında neden yerinden kalmaması gerektiğini önceden anlatıp çocuğunuzu hazırlıyor olmanız, tatil süresince sizin de rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Çocuğunuza bunları anlatırken, neden uçakta, otobüste ya da trende parkta ve evde davrandığımız gibi davranamayacağımızı iyice açıklamalıyız. Birlikte oturacağız, oyuncaklarımızla oynayacağız, müzik dinleyeceğiz ve gideceğimiz yere varmak için heyecanla bekleyeceğiz gibi cümleler kurarak çocuğunuzu pozitif yönde motive edin ve bu şekilde davrandığında çok mutlu olacağınızı anlamasını sağlayın.
 
Çocuğunuzun düzenine uygun hareket edin: Zor da olsa elinizden geldiğince çocuğunuzun yemek ve uyku saatlerine tatiliniz boyunca uymaya çalışın. Uzun yolculuklarda, çocuğunuzun uyku düzenini bozmamak için çocuğunuzun gece uykusuna geçmeden önceki zaman diliminde ya da çocuğunuzun uyandığı sabahın erken saatlerinde yola çıkmanız gün içerisinde yaşanacak uyku problemlerinin önüne geçebilir.
 
Çocuğunuzun enerjisini dışa vurmasını sağlayın: Arabanızla seyahat ediyor ve uzun bir yolculuk yapacaksanız, her iki ya da üç saatte bir, uygun bir yerde durup çocuğunuzun yürümesine ve dolaşmasına izin verin. Parklar ya da büyük marketlerde kısa süreli durmak bu durumlar için ideal seçimler olabilir. 
 
Çocuğunuz için bir tatil çantası hazırlayın:  Yolculuk süresince kendisinin taşıyacağı özel bir çanta hazırlayın. İçerisine okumaktan keyif aldığı bir kitabını, boyama kitabını, müzik CD’lerini ve çevresini rahatsız etmeyeceğinden emin olduğunuz bir oyuncağını koyabilirsiniz. Çocuğunuz çantasını taşırken büyük bir keyif alırken aynı zamanda çantasından kendine ait eşyaları çıkarıp, onları tekrar çantaya da yerleştirmesi onun için bir oyun haline gelecektir.
 
Çocuğunuz için bir güneş perdesi alın: Yolculuk sırasında güneş ışınları çocuğunuzu rahatsız edebilir. Arabanızla yolculuk yapıyorsanız, çocuğunuzun bulunduğu alanın camlarına bir güneş perdesi alarak, onun güneş ışınlarından etkilenmeden yolculuk yapmasını sağlayabilirsiniz.  
 
İçecekler ve atıştırmalıklar taşıyın: Dökülmesi zor içecekler ve kolay açılıp kapanabilen kutularda yer alan, temizlemenize gerek kalmayacak kolay atıştırmalıkları yanınıza alın. Kraker, simit, suluklar içerisinde meyve suları, cup kekleri tercih edebilirsiniz.
 
Acil durumlar için küçük bir paket: Yolculuk sırasında her şey başınıza gelebilir. Dolayısıyla her ne kadar çocuğunuz büyümüş de olsa yine de yanınızda birkaç bebek bezi bulundurmanız faydalı olabilir. Bunun yanında mutlaka ıslak mendil, ek kıyafetler, küçük yaralanmalara karşın yara bandı, ek şişede su ve acil durumlarda ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz minik yardımcılarınızı yanınızda duracak bir çantada bir araya getirebilirsiniz. 

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 6 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım