Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Doğum Sonrası İşe Başlama Süreci

Doğum Sonrası İşe Başlama Süreci

Hamileliğinizin 37. haftasını tamamladıysanız, yasal hakkınız olan doğum izninizi artık kullanma zamanınız geldi! Tabii biraz daha çalışayım, izinlerim doğum sonrasına da kalsın diye düşünmüyorsanız… Eğer şartlar buna izin veriyorsa, hem yasal hem de ücretsiz izinlerinizi kullanarak bebeğinizle birkaç ay daha fazla vakit geçirebilirsiniz.

Tüm bunların hesabını yaparken, doğum sonrası işe başlama dönemini de unutmamak lazım, değil mi? Çünkü her anne, ‘’Bebeğime kim bakacak, nasıl bir bakıcı bulmalıyım, annem veya kayınvalidem bakabilir mi, sütümü nasıl sağarım, sağmış olduğum sütleri nasıl saklayacağım?’’ gibi doğum izni sonrası işe dönüşte bu konuları düşünüyor. Ama hiçbir şey çözümsüz değildir. Yeter ki isteyin! Peki, bu süreci daha sağlıklı atlatabilmek için neler yapabiliriz?

 

İşe başlamadan önce bebeğinizin bakımıyla ilgilenecek kişi ile vakit geçirmelisiniz. Bu sayede, hem siz hem de bebeğiniz evde başka bir kişinin varlığına alışacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin uyku rutini, beslenme alışkanlıkları, oyun saatleri, neleri uygulaması ile ilgili de önceden konuşmuş olacaksınız.

 

İşe başlamadan önce sütünüzü sağarak bir miktar buzdolabında depolayabilirsiniz. Böylece işe başladığınızda hem strese girmez hem de bebekle ilgilenen kişi zor durumda kalmaz.

 

İşe döndükten sonra duygusal olarak duygu durumlarınızda inişler çıkışlar ve yorgunluklar olacaktır. Ancak endişelenmeyin. Bedensel ve ruhsal olarak bir süre sonra bu alışkın olduğunuza rutine yeniden alışacaksınız. Tabii ki doğum sonrası çalışma sürecini daha sağlıklı atlatmak için kendinize de zaman vermeyi unutmamalısınız.

 

Süt izninizi işe erken gidiş ya da erken çıkış olarak değil, tek bir günde kullanarak ve tüm gününüzü bebeğiniz ile vakit geçirerek değerlendirebilirsiniz.

 

İşe başladıktan sonra, ilk günlerde işe biraz geç gitmek için izin isteyebilirsiniz. Böylece bu süre içerisinde bebeğinizle vakit geçirebilir, bebeğinize ‘’Ben işe gideceğim, akşam geleceğim’’ diyerek evden çıkabilirsiniz. Eğer bebeğiniz ağlamaya başlarsa, bu durumu sorun ederek geri dönmemelisiniz. Çünkü bebeğiniz ağladıkça hem siz üzülecek hem de bebek ile ayrılık süresi çok daha uzun olacaktır.

 

Çalışan bir annenin her şeye aynı anda yetişmesi imkânsızdır. Bu nedenle mükemmel olmak yerine belli bir programa uymak, gerektiğinde eşinizden, iş yerinizden, arkadaşlarınızdan, yakın çevrenizden destek almak önemlidir.

 

Stresten uzak kalmak için uyku ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz.  Eğer gün içerisinde sürekli stres yaşıyor ve bu durumu tek başına atlatamıyorsanız, yardım alabilir veya çeşitli terapilerden faydalanabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 18 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım