Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuklarda Sağlıklı Hafıza Gelişimini Destekleyen Yöntemler

Çocuklarda Sağlıklı Hafıza Gelişimini Destekleyen Yöntemler

Çocuklarda 0-4 yaş dönemi öğrenme merkezinin en aktif olduğu dönemi kapsar. Bu dönem içerisinde kalıcı bir öğrenmenin temelleri atılırken zekâ gelişimi de doğru orantılı olarak artar. Evet, belki çocuğunuzun hafızası her geçen gün daha iyiye gidiyor olabilir; ama bu süreç tek başına ilerlememektedir. Bu gelişim döneminin desteklenmesinde siz de farklı yöntemlerle çocuğunuzun hafıza gelişimine destek olabilirsiniz.

 

Çocuk Hafıza Gelişimine Destek Olabileceğiniz 7 Yöntem

      Çocuklar esas olarak kişisel deneyimleri aracılığıyla öğrenir, bu yüzden de uygulamalı öğrenme her zaman iyi bir fikirdir.  Uygulamalı öğrenme aynı zamanda kalıcı öğrenmeyi de besler.

 

  Resim eşleştirme, bulmaca, küp, boyama, zekâ kartları görsel uzamsal zekânın gelişmesinde oldukça etkili yöntemlerdir. Aynı zamanda parça-bütün ilişkisini kavramasına destek olurken, okul başarısını da etkiler. Bu konuda ayrıca yararlanabileceğiniz Adım Adım Eğitim setleri, çocukların hafıza gelişimine katkı sağlayabilecek pek çok aktiviteyi de sizlere sunar. Çocukların hafıza gelişimine katkı sağlayabilecek pedagog destekli gelişim setlerimizi de detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

 

  Birlikte fotoğraflara bakarak ve geçmiş olayları konuşarak hem yorumlama yeteneğini geliştirir hem de geçmiş anıların zihinde canlanmasına destek olarak fotoğrafik hafıza oluşturur.

 

      Birden fazla duyunun kullanımını teşvik ederek hafızayı güçlendirin. Örneğin, şarkılar kelimeleri öğrenmesine, pişirilen yemeklerin kokuları yiyeceklerin adlarını öğrenmesine yardımcı olur.

 

    En sevdiği masalı okuyun ve masaldaki favori kahramanının ismini veya bir cümlesini söylemeden önce biraz durup onun boşluğu doldurmasını bekleyin. Böylece hayal gücünü nasıl etkili kullanabileceğini de keşfeder. Hangi kitapla başlamanız gerektiği konusunda kararsızsanız çocuk kitapları sayfasından birbirinden keyifli ve eğlenceli masal kitaplarımızı inceleyebilirsiniz.

 

     Bilgileri kısa cümleler halinde iletin. "Çoraplarını giy sonra da topunu bul" demek yerine "Çoraplarını giy" deyin. Çünkü söylediklerinizden sadece birine odaklanmış olacaktır.

 

      Çocuğunuzdan zamanı söylemesini beklemeyin. Henüz muhakeme yeteneği gelişmemiştir. Zaman kavramını anlamasına yardımcı olmak için ona ekstra bilgiler verin ve anılarını bir temele oturtun. Örneğin, yarın yapacağınız bir şeyden bahsederken ona bunun ne anlama geldiğini hatırlatın: "Uyuyup uyandığında yarın olacak ve biz o zaman parka gideceğiz." şeklinde açıklayabilirsiniz.

 

Kaynak 

Editör Tanya Byron - 1 Yaşından 3 Yaşına Çocuk Bakımı

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 8 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım