Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuklarınızın Merak Duygusunu Geliştirin!

Çocuklarınızın Merak Duygusunu Geliştirin!

Uzmanların en çok tekrarladıkları cümlelerden biri: Merak öğrenmenin temelidir! Merak duygusu, öğrenme faaliyetinin gerçekleşmesini sağlar. Bu yüzden aslında her yaşta merak duygusu oldukça önemli... Merak, çocukların daha hızlı öğrenmesini, çözüm odaklı olmalarını, empatik olmalarını ve çevrelerine karşı daha duyarlı olmalarını sağlar.


Bakalım 10 adımda çocuklarımızın merak duygusunu nasıl geliştirebiliriz?


·         Meraklı olmak demek sürekli soru sormak demektir. İlk adım sorular karşısında sabırlı olmak ve asla sinirle cevap vermemek, başından savmamaktır.

·         Bilmediğiniz soruları birlikte araştırın.

·         Basit, anlaşılır ve kısa cevaplar verin.

·         Merak duygusu okulda giderilmez. Bu sebeple daha küçük yaşlarda birlikte farklı alternatiflerle merak ettiklerini öğrenmesini sağlayın. Örneğin, bir doğa gezisi ile…

·         Ortalık dağılacak, pislenecek diye çocuğu engellemeyin. Sadece durma noktasını belirleyin ve zarar verici olmamasına dikkat edin.

·         Kendi kendine bir şeyler yapmasına izin verin. Yapamadığı bir şey olduğunda hemen müdahale etmeyin. Bu, çabasını ve gelişimini engeller.

·         Çocuklar sizleri model alır ve taklit ederek öğrenir. Sizlerin de meraklı olmanız ve merakınızı gidermek için araştırma yapmanız çocuğunuzun gelişimi için oldukça önemli bir noktadır.

·          İyi ve doğru iletişim birçok gelişim aşaması için önemlidir. İletişimizin iyi olması çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlar ve bu da merak duygusunu tatmin etmesi için önemlidir.

·         Çocuklarınız ile aktivite yapmanız onun ilgi alanlarını öğrenmenizi ve bu konuda onları desteklemenizi sağlar. İlgi alanları tespit ederek meraklarını gidermek için birlikte aktivite yapmaya mutlaka zaman ayırın.

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 13 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım