Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuk Gelişimine Fayda Sağlayan 10 Oyuncak

Çocuk Gelişimine Fayda Sağlayan 10 Oyuncak

Oyun ve bunu destekleyen oyuncaklar, çocuğunuzun düşünme ve keşfetmeyi öğrenmesi, fiziksel becerilerinin gelişmesi, güven kazanması, iletişimi ve sosyalleşmeye başlaması açısından son derece önemlidir. Çocuğun doğal yeteneklerini kolaylaştırarak büyük bir eğitimsel işlevi yerine getiren oyun malzemeleri, çocuğun seçme ve değerlendirme duygusunu geliştirir ve belli bir anda beceri kazanmasına olanak sağlar. Bu anlamda çocuk için seçilecek oyuncak; onun yaşına, beceri ve ilgilerine uygun olmalıdır.

Çocuk Gelişimine Fayda Sağlayan 10 Oyuncak Önerisi

Peki, bu dönemde çocuğunuzun gelişimini destekleyebilecek ne tür oyuncaklar tercih edebilirsiniz?

Çıngıraklar: Çeşitli boyutlarda çıngırak bulunur. Çıngıraklar çıkardıkları sesten dolayı bebeğin dikkatini çeker, uzanmasına ve yakalamasına teşvik eder, göz ve el koordinasyonunu geliştirir. Sebep-sonuç ilişkisini öğrenmeye başlar. Daha sonrasında ise müzikli oyunlarda ritim enstrümanı olarak da kullanılabilir.

Telefon: 6.aydan itibaren oyuncak telefon, çocuğunuzun dil gelişimini destekleyen oyuncaklar olarak önem kazanır. Önceleri çocuk çevirmekten ve düğmelere basmaktan hoşlanır. Ancak zaman içinde bu oyuncakla, konuşuyor ve dinliyormuş gibi yaparak oynamaya başlar. Bu oyun şekli de çocuğun iletişim becerisinin gelişmesi açısından önemlidir. Ayrıca ‘’evcilik’’ gibi diğer sembolik oyunlarında da telefon konuşmalarını kullanarak göndermeler yapabilir.

Toplar: Emekleyen bir bebek, toplu kovalamaktan, o kaçtıkça arkasından gitmekten büyük zevk alır. Yeni yürümeye başlayan bebek ise onu yuvarlar ve yakalamaya çalışır. Daha büyük çocuk ise ayaklarıyla vurabileceği, atabileceği oyunlardan hoşlanır. Küçük plastik toplar, plaj topları oyun için keyifli olabilir. Top oyunları ayrıca karşılıklı etkileşim, iletişim, sıra bekleme gibi sosyal becerileri geliştirmesi açısından da faydalıdır.

Tahta küp veya bloklar: Tahta bloklar inşa edebileceği ilk oyuncaklar olduğu gibi ince el hareketleri ve el becerisini geliştirmesi açısından yararlıdır.

Yapbozlar: Yapbozlar, çocuğunuzun görsel koordinasyonunu sağlamasına ve şekillerle desenleri tanımasına yardımcı olur. Problem çözme pratiği yaptırdığı gibi, beyinde planlamayı ve konsantrasyonu geliştirir. Başlangıç için şekil doldurabilme için boşluk olan tahtalar gibi basit yapbozlar uygundur. Daha sonra küçük ve fazla sayıda parçalı karmaşık olanlara geçilebilir.

Kitaplar: Çocuğunuz küçük yaştan itibaren kucağınıza oturup, okuduğunuz kitabı sesinizden dinlediğinde kitaplarla arasındaki ilk ilişki kurulur. Tahta ve bez kitaplar başlangıç için uygundur. Daha sonra kapakçıklı, 3 boyutlu ve kabartmalı resimleri olan kitaplar ve yaşı ilerledikçe karmaşık resimli kitaplara geçiş yapabilirsiniz. Kitaplar onun sözcük dağarcığının genişlemesi ve iletişimi öğrenmesi, hafızasını ve hayal gücünü geliştirmesi açısından önemlidir.

Şekillendirme Malzemeleri: Oyun hamuru, kil veya çamur ince motor gelişimi oyuncakları bakımından oldukça geniş bir seçenek sunar. Bu malzemeler, çocuğunuza yaratıcı deneyimler yaşatması açısından önemlidir. Hamuru sıkarak, delikler açarak, vurarak ve çeşitli şekiller oluşturarak ellerini farklı biçimde kullanabilmenin keyfini yaşar. Kesin şekiller çıkarabileceği alet veya kalıplarla daha keyifli vakit geçirmesine olanak sağlar.

Boya ve kalemler: Çizim yapma, öncelikle göz-el koordinasyonunu ve el becerisini geliştiren bir faaliyettir. İkinci olarak çocuğun yaratıcılığını sergilemesine olanak tanıyıp hayal gücünü geliştiren bir etkinliktir. Aynı zamanda resim çizme çocuğun ileride yazı yazmasına temel oluştururken, şekilleri taklit ederek çizmeye de teşvik edecektir.

Adım Adım eğitim setleri, uzman pedagoglar tarafından hazırlanarak her ayın gelişiminde çocukların eğitimine destek olacak bu oyuncak ve materyalleri sizlerle buluşturur. Çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacak Adım Adım eğitim setlerinin içeriklerini buradan inceleyebilirsiniz.

 

 

KAYNAK

Haluk Yavuzer – Çocuğunuzun İlk 6 Yılı

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 11 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım