Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Çocuğun Uykuya Geçişini Kolaylaştıracak 10 Öneri

Çocuğun Uykuya Geçişini Kolaylaştıracak 10 Öneri

2 - 3 yaşından itibaren uykuya geçişte çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir, ancak endişelenmeyin. Bu oldukça normal bir süreçtir. Peki, çocuğu kendi yatağına alıştırma ve uyku eğitimi sürecinde neler yapılabilir?

Her gece aynı saatte yatmasına olanak sağlayın. Bu şekilde uyku düzenini ve bedenini bu saate alıştırabilirsiniz.

Uykuya geçişte bir rutin oluşturun. Diş fırçalama, tuvalet kullanma, pijamalarını giyme gibi rutinlerinizi her gece birebir olarak uygulamaya özen gösterin.

Uyku sohbetleri yapın. Gün içerisinde neler yaptığına, gün içerisinde en mutlu veya kendini üzgün hissettiği anın hangisi olduğunu sorabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzla güvenli bir iletişim de kurabilirsiniz.

Odasındaki oyuncaklara dikkat edin. Kendi boyutlarında ya da onda korku yaratabilecek oyuncakları bir süreliğine kaldırabilirsiniz.

Siz de yatıyormuş gibi davranın. Anne – babası ayaktayken ve hayat akıp gidiyorken hemen yatağa girmek birçok çocuk için zordur. Bu nedenle uyku düzeni oluşturulurken çocuğun yatma saatinde evin ışıkları kapatılabilir, anne baba da yatıyormuş hissi vermek adına pijamalarınızı giyebilirsiniz.

Uyku düzeninde belirli sınırlar oluşturun. Doğumdan itibaren çocuğu sallayarak uyutmak, pusette uyumak, televizyon izlerken uyumak gibi durumlara alıştırmamaya özen gösterin.

Tensel temastan kaçının. Saçla oynamak, el tutmak gibi… Bu onun sık uyanmasına neden olabilir.

Uyku vakti oyunlarınızı belirleyin. Uyku saati yaklaşırken sakin oyunlar oynamasına ve daha az hareketli olmasını sağlayabilirsiniz. Çok zevkli bir oyunu yarıda bırakıp yatmasını beklemek haksızlık olacaktır ya da yatağın üzerinde on dakikadır zıplayan, özellikle aile bireyleriyle keyifli vakit geçiren bir çocuk hemen uykuya dalmakta zorlanabilir.

Anne-baba olarak tutarlı ve kararlı olun. Yatma saati geldiğinde ağlayan çocuğun karşısında anne; ‘’Hadi yatağa’’ derken babanın; ‘’İstemiyorsa yatmasın canım’’ tavrıyla çocuğun isyan düzeyinin daha da artacağını unutmayın.

Gün içerisinde sizlerle kaliteli vakit geçirmesini sağlayın. Sizlerden tam anlamda istediği ilgiyi göremediğinde, uykuyu bir kayıp vakit gibi görür ve sizi bırakıp uyumak istemeyebilir.

KAYNAK

Buket KASRAT – Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 76 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım