Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Yeni Doğan Döneminde Annelerin Sıkça Sorduğu Sorular

Yeni Doğan Döneminde Annelerin Sıkça Sorduğu Sorular

YENİ DOĞAN BEBEKLİK DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR 

EMZİRME VE BESLENME İle İlgili Sorular:

Bebeğimi kaç saatte bir emzirmem gerekir? Kaç dakika emzirmeliyim?

Yeni doğan bebek istedikçe, ağladıkça emzirilmelidir. Çok uyuması durumunda emzirme araları gündüz 2 – 2.5 saati, gece 3-3.5 saati geçmemelidir. Daha uzun süreler hipoglisemi denilen kan şekeri düşüklüğüne yol açabilir. Bir memede 20 dakika dolunca diğer memeye geçilmelidir. Tek memeden uzun süre emme, meme başında çatlaklara yol açabilir. Toplamda bir seferde emzirme 30 dakikayı geçmemelidir. Eğer 2 meme de emzirilmişse, hangi memede kalınmışsa bir sonraki seferde o memeden başlamak gerek.

Bebeğim hep aynı memeden emmek istiyor. Ne yapabilirim?

Bebek, hep aynı memeyi tercih ederse diğer memede süt birikimi nedeniyle anne sorun yaşayabilir. İlerleyen süreçte tercih edilmeyen memede süt üretimi azalır. Dolayısıyla bebek her iki memeye de alıştırılmalıdır.

Bebeğim emerken ses çıkarıyor normal mi?

Eğer bebek çok fazla cuk cuk sesi çıkarıyorsa bu annenin memesini iyi ememediğini gösterir. Ya memeden az süt geliyordur, ya da bebeğin memeyi kavrayışı iyi değildir.

Sütümün yettiğini nasıl anlayabilirim?

Bebek alması gereken kiloyu alıyorsa, boyu ve baş çevresi büyüyorsa, doktor kontrollerinde persentil eğrisindeki yeri stabil seyrediyorsa, düzenli idrar ve gaita çıkışı varsa süt yetiyor demektir.

Emzirme döneminde meme bakımı yapmalı mıyım? Ne yapmalıyım?

Emzirme sonrası meme uçları anne sütü ile silinmeli ve sütyen takmadan önce mutlaka kurutulmalıdır. Uygun bir emzirme sütyeni ve sentetik içermeyen göğüs pedi kullanılmalıdır. Ayrıca göğüs ucu koruyucu kremleri kullanılabilir.

Sütüm gelmiyor? Ek gıda alternatifleri ne olabilir?

Bol sıvı almak çok önemlidir. Bu sıvılar karbonhidratlı sıvılar (hoşaf, komposto, taze meyve suları ) olabileceği gibi su da olabilir. Öğün atlamadan düzgün beslenmeye dikkat edilmelidir. Kimyon, fesleğen, yulaf ezmesi, keten tohumu, sarımsak, soğan, arpa, siyah susam, buğday, soya… sütü arttıran besinlerdir. Bazı bitki çaylarından veya bira mayası tablet / içeceklerinden de bu konuda yararlanılabilinir.

Bebeğimin ağzında pamukçuk niye oluyor? Ne yapabilirim?

Pamukçuk, ağız ve dil üzerinde oluşan candida albicans adlı mantarın oluşturduğu beyaz plaklarla seyreden bir durumdur. Bir mantar enfeksiyonu olduğu için antimikotik damlalar hem bebeğin ağzına hem de anne meme başına kullanılır. Mamayla beslenen bebeklerde biberon ve emzikler iyi sterilize edilmelidir.

Bebeğimin 1 ayda alması gereken kilo nedir?

Bebekler doğumdan sonraki 1. hafta içinde yaklaşık % 10 kilo kaybedebilir. 2. hafta doğum kilosuna ulaşması beklenir. Daha sonra günde ortalama 30- 35 gram kilo alır.

 

Bebeğimin hıçkırması normal mi?

Hıçkırığın nedeni karın ve göğüs boşluğunu ayıran diyafram kasının uyarılmasıdır. En çok, beslendikten sonra midenin diyafram kasına irrite etmesi sonucu olur. Hıçkırık tuttuğunda bebeği emzirmek ve sonrasında bebeği dik tutarak sırtına masaj yapmak hıçkırığı geçirebilir.

Emzik kullanabilir miyim?

Mümkünse kullanılmasın. Ancak bebek karnı tok olmasına rağmen devamlı anne memesini emmek istiyorsa, bir türlü sakinleşemiyorsa, uykuya geçişini kolaylaştırmak için küçük boy, uygun bir emzik kullanılabilir.

Emzirme sonrası bebeğe su verilmeli mi?

Anne sütü alan bebeklerde eğer her şey yolunda gidiyorsa su vermek gerekmez. Ancak özel bir durum varsa (yeni doğan sarılığı, nemli ve sıcak hava, ishal ) su verilmelidir.

Bebek kaşıkla mı beslenmeli, biberonla mı?

Eğer anne sütü sağılarak verilecekse ya da mama desteği yapılması gerekiyorsa kaşık kullanmak doğru bir yaklaşımdır. Biberon, bebekte daha rahat bir alternatif yol olduğundan bebeği anne memesinden soğutabilir.

Bebeğime papatya, rezene, anason vb çayları verebilir miyim?

Sırf anne sütü aldığı dönem boyunca ki bu sürenin ideali 6 aydır, papatya, rezene, anason … vb bitki çayları verilmemelidir.

Kusması normal mi?

Her bebek beslendikten sonra süt kesmiği veya normal süt şeklinde bir miktar kusabilir. 6 aya kadar bebeklerde fizyolojik reflu vardır (yemek borusu ile mide arasındaki sfinkter kası henüz gelişimini tamamlamamıştır). Bebeğin kilo almasını ve gelişmesini engellememesi durumunda 6 aya kadar kusma normal kabul edilir.

Bebeğim ayaklarını ıkınarak karnına çekiyor? Gazı mı var?

Gaz sancısı çeken bebekler genellikle ayaklarını karnına doğru çekerek ağlar. Gaz sancıları bebek 2-3 haftalıkken başlar 3. aydan itibaren yavaş yavaş azalır.

GENEL BAKIM VE BAKIM ve BANYO

Bebeğimi hangi pozisyonda yatırabilirim?

Yeni doğan bebek hafif yan yatırılmalıdır. Her yatışında yön değiştirilmeli ve yan yatma yastığı ile pozisyonu desteklenmelidir. Sırt üstü yatırılmasını savunan görüşle de vardır.

Solunum bazen hızlı bazen yavaş, normal mi?

Yeni doğan bebekte solunum sayısı dakika da 40 – 60 arasındadır. Periyodik solunum şekli (5 – 10 saniye nefes tutma, sonra hızlı nefes alıp verme özelliği gösteren solunum ) görülebilir.

Bebeğimin burnu çok tıkanıyor. Burnunu nasıl temizleyebilirim?

Yeni doğan bebekler burundan soluk alıp verirler, ağız beslenmek için kullanılır. Onun için burnun açık olması önemlidir. Burun temizliği en kolay banyo sonrası yapılır. Buharın etkisiyle burun içindeki mukus yumuşar, uygun bir kâğıt veya kumaş mendil ucuyla dışarı kolayca alınır. Tıkanıklık durumlarında % 09 NaCL damlaları rahatlıkla kullanılır. Burun aspiratörleri travmatik olabileceğinden yeni doğan döneminde kullanılmamalıdır.

Bebeğin göbeği kaç günde düşer? Göbeğe bir şey sürmeli miyim?

Göbek ortalama 5 - 15 gün arası düşer. Kuruyana kadar % 70 lik alkol sprey şeklinde günde 1 kez sıkılabilir. Üzeri kapatılmamalı, temiz ve kuru tutulmalıdır

Göbek düşmeden yıkayabilir miyim?

Mümkünse küvet banyosu için göbeğin düşmesi beklenmelidir. O süreye kadar yumuşak bir süngerle vücudu silinebilir.

Bebeğimi hangi sıklıkta yıkamalıyım? Hangi saat yıkamalıyım?

En az haftada 3 gün hatta mümkünse her gün yıkanmalıdır. Her seferinde sabun, şampuan gibi maddeler kullanılmamalıdır.

Haftada 2 kez sabun ve şampuanlı banyo yeterlidir. Diğer günler sadece su kullanılabilir.

Akşam saatleri tercih edilirse bebek banyo sonrası daha rahat uyur.

Bebeğimi yıkarken su kaç derece olmalı? Yıkama suyunu kaynatmalı mıyım?

Su 36-37 derece ortam ısısı 22-25 derece olmalıdır. Banyo süresi 5-6 dakikayı geçmemelidir. Bebek karnı tok iken yıkanmamalıdır. Kullanılan suyun hijyeni konusunda bir şüphe yoksa kaynatılmasına gerek yoktur.

Bebeğimin gazı çok ne yapabilirim?

Bebek kucağa yüz üstü yatırılarak, arkadan karnına gelecek şekilde sırtı ovulabilir. Ya da bel kısmına küçük dokunuşlarla vurarak gaz çıkartmasına yardımcı olunabilir. Karnına hafif masajlar yapmak bir diğer yöntemdir. Bazı sesler (saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi ) gazlı bebekler için hazırlanan CD’ler bebeğin rahatlamasını sağlayabilir. Otomobille gezdirmek de bazen rahatlatıcı olabilmektedir.

Bıngıldak ne zaman kapanır?

Bıngıldak 9-18 ay arasında kapanır. Daha erken veya daha geç kapanması durumunda bazı patalojik nedenler etken olabilir.

 

Bebeğimi nasıl giydirmeliyim? Kundak yapmalı mıyım?

Yeni doğan bebeğe sentetik tür içermeyen pamuklu kıyafetler giydirilmelidir. Belden lastik rahatsız edebileceği için tulum tarzı kıyafetler tercih edilmelidir. Kumaş yumuşak olmalı ve mümkün olduğunca az dikiş içermelidir. Cildini tahriş edebilecek aplike, metal düğmeler, fermuarlar giyside yer almamalıdır. Genel olarak yeni doğanlar yetişkinlere göre 1 kat daha fazla giydirilir. El ayak burun soğuk olabileceğinden üşüyüp üşümediği göğüs veya sırtından kontrol edilmelidir. Kundak yapılması bebeklerde önerilmemektedir.

Bebeğimin bezini ne sıklıkta değiştirmeliyim?

İlk ayda günde 7 -12 kez altının değiştirilmesi gerekir. Bebek büyüdükçe bu sayı azalır. Emzirmeden önce altı kirli ise mutlaka değiştirilmelidir, çünkü altı kirli bebek huzursuz olacağı için memeyi iyi ememez.

 

Annelerin ilk ay panik yaşadığı durumlar:

 

Bebeğimin idrarında pembe renk gördüm. Normal mi?

Yeni doğan döneminde idrarda sıklıkla ürik asit kristalleri atılır; bunlar bezin üzerinde kalıp oksitlenerek pembe, somon, turuncu tarzında renklenmelere yol açar. Beslenmesine dikkat edilerek, bazen su takviyesi yapılarak bu görüntü ortadan kaldırılır.

Bebeğimde vajinal akıntı var. Normal mi?

Yeni doğan kız bebeklerde anneden bebeğe geçen östrojen hormonunun çekilmesine bağlı vajinal kanlı bir akıntı oluşabilir, fizyolojik bir durumdur.

Kalçasında mor leke var. Bu doğumda mı olmuştur?

Moğol veya mongol lekesi diye bilinen bu lekeler çoğunlukla kuyruk sokumu ve belde görülür. Asya ırkında fazla görüldüğü için bu ismi almıştır. Genellikle 5 yıl içinde kaybolur. Çok nadiren devam eder.

Bebeğimin hapşırması normal mi? Yoksa üşüttü mü?

Havanın tozu, anne sütünün buruna kaçması burnu tıkar, bebekte de burnu açmak için refleks olarak hapşırık başlayabilir. Hapşırık, hıçkırık, esneme doğal reflekslerdir.

Bebeğimin burnunun üzerinde ve yanaklarında un serpmiş gibi döküntüler, sivilceler var, normal mi?

Yeni doğan bebeğin cildi çok ince olduğu için, burada bulunan ter ve yağ bezleri de oldukça hassastır. Anne sütünün yağlı olması, emerken memeye sürtünme veya kıyafetlere, çarşafına temas bebeğin yüzünde küçük sivilceler ya da beyaz kabarcıklara yol açabilir.

Bebeğin kakası ne renk olmalı, bazen yeşil yapıyor üşüttü mü?

İlk 72 saat saat mekanyum denilen koyu yeşil, siyah renkte macun kıvamında bir gaita çıkışı olur. 3 – 7 günler arası sarı yeşil oldukça suludur. Bu dönem geçiş kakasıdır. 1 haftadan sonra anne sütü alan bebeğin gaitası sarı ve sulu, macun kıvamında olur. Gazlı olduğu dönemlerde zaman zaman sarı yeşil çıkabilir.

 

DOKTOR GÖZÜYLE BEBEK ODASI NASIL OLMALI? 

Bebek odası ile ilgili sorular 

Bebeğimi kendi odamda mı yatırmalıyım?

Anne sütü alacağı için 6 aylık dönemde anne ve babanın odasında kendi beşik ya da yatağında yatması uygundur.

Ne zaman odayı ayırayım

6 aydan sonra odası ayrılmalıdır.

Bebeğimin yatağı nerede durmalı?

Yatak, pencere önü, kapı ağzı veya perde gibi boyun ve başa dolanabilen kumaşların yanına konmamalıdır.

Bebeğimin odasının ısısı kaç derece olmalı?

22 – 24 derece arasında olmalıdır.

Bebeğimin odasının nemi yüzde kaç olmalı?

% 40 ‘ dan az % 60 ‘ dan fazla olmamalıdır.

Buhar makinesi kullanalım mı?
Özellikle kış aylarında odada nem oranı % 40 ‘ın altına düşüyorsa aralıklı olarak buhar makinesi kullanılabilir. Ancak buhar makinasının bakımı ve temizliği çok dikkatli yapılmalıdır.

Bebeklere klima zararlı mıdır?

Klimanın düzenli bakımı yaptırılıyorsa, sabit bir ısıda çalıştırılıyorsa, direkt bebeğin üzerine üflemiyorsa klima kullanmakta bir sakınca yoktur.

Bebeklere halı alerji yapar mı?

Yün veya pamuk malzemeli halılar alerjik reaksiyonları tetikleyeceği için genellikle polyomid halılar tercih edilmektedir. Hava dökmez, alerjiyi tetiklemez, anti bakteriyel özelliktedir, sabunla kolay temizlenir.


Uzm. Dr. Müjgan ULUTEKİN  
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 20 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım