Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Bebeklerde 2 Yaş Sendromu Nedir?

Bebeklerde 2 Yaş Sendromu Nedir?

Bebeklerde 2 Yaş Sendromu

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Bu anı, kısa veya uzun bir zaman önce pek çoğunuz yaşadı. Hatta bu andan sonra birlikte pek çok ilkleriniz bile oldu. Şimdi ise çocuğunuzun doğumunun üzerinden 1,5 yıl geçti ve sizleri önemli bir süreç bekliyor.

Bildiğiniz gibi her yaşın ayrı bir geçiş dönemi olsa da çocuklar ve ebeveynler için 2 yaş çok daha keskin çizgilere sahip bir dönemi kapsamaktadır. Peki, neden bu süreç bu kadar zorlu bir dönemi içeriyor diye düşünüyorsanız hemen cevabını verelim. Çünkü çocuğunuz büyüyor… Artık karşınızda kendi duygu ve düşüncelerini ifade eden, istekleri ve ilgi alanları doğrultusunda hareket etmek isteyen, kısacası bir birey olma yolunda ilk adımını atmak isteyen bir çocuk var. Bu dönem için kesin bir süre olmasa da genellikle bebeklerde 2 yaş sendromu 18.ay döneminde başlayıp 3-4 yaşın sonuna kadar devam edebildiği uzmanlarca iletilmektedir. Çocuklarda 2 yaş sendromu sizin için olduğu kadar çocuklarınız için de zorlu bir dönemdir. Çünkü çocuğunuzun da karar vermekte zorlandığı, bocaladığı bir dönemdir. Bu dönemde inatlaşma, itiraz etme, kuralları esnetmeye çalışma, öfkesini kontrol edememe hatta ve hatta ısırma, vurma gibi davranışların arttığı gözlemlenmektedir.

9 Adımda 2 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

Öncelikle bu dönemin çocuğunuzun gelişiminde önemli bir basamak ve sağlıklı bir süreç olduğunu kabul etmelisiniz. Bu dönem ile ilgili zihninizde oluşan olumsuz bakış açınızı değiştirirseniz, çocuğunuz ile çok daha keyifli ve sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

2 yaşındaki çocuk toplumsal kuralları öğrenmeye henüz hazır değildir. Duygu ve düşüncelerini ifade etmeye başladığı bu dönemde, çok katı kurallar koymaktan kaçınabilirsiniz.

Bağırmak, cezalandırmak ya da şiddet uygulamak gibi davranışlardan kaçınmalısınız. Bu durum çocuğunuzun öz saygısını zedeleyebilir.

Hiçbir sebep yok iken ortaya çıkan kriz anlarında, sadece o anı kurtarmak için istediğini yapmanız doğru bir çözüm değildir. Çocuğun ağlayarak istediğini yaptırması bundan sonraki süreçte sık sık başvuracağı bir çözüm yöntemi olacaktır. 2 yaş sendromu ağlama krizi her zaman karşılaşabileceğiniz bir durum olmaması adına ilginizi ona belli etmeden sakinleşmesini bekleyebilir, sakinleştikten sonra onun anlayabileceği bir dille açıklama yapabilirsiniz.

Çocuğunuzla inatlaşmamalısınız. Her iki tarafın da inatlaştığı bir ortamda, bir kazanan olacağı gibi bir de kaybeden olacaktır ve bu kaybeden için güzel bir sonuç olmayacaktır. İnatlaştığınız, çatıştığınız durumlarda çocuğunuzun dikkatini başka bir yöne çevirerek ilgisini dağıtabilirsiniz.

Söylemiş ya da uygulamış olduğunuz davranışlarda kararlı ve tutarlı olmalısınız. Daha önceden hayır dediğiniz bir duruma sonrasında evet demeniz çocuğun doğru ve yanlışı ayırt etmesinde zorlanmasına neden olabilir.

2 yaş sendromu inatlaşmanın yoğun geçtiği bir dönemdir. Bu nedenle çocuğunuzun zaman zaman söylediklerinizin tersini yapma eğiliminde olduğunu unutmamalısınız. Örneğin, odasını ya da bulunduğu bir ortamı toplamıyorsa; ‘’aman sakın oyuncaklarını toplama, böyle dağınık kalsın’’ diyebilirsiniz. Ancak bunu sürekli hale getirmemelisiniz. Aksi halde çocuğunuz asıl yapması gereken davranışları öğrenemez ve kafası karışabilir.

Çocuğunuz ile iletişiminizde olumsuz yönergelere sık sık başvurmanız doğru bir yöntem değildir. Atma, dökme, koşma demek yerine ‘’yanımda yürür müsün, oynamayacağın oyuncaklar kutuda kalsın’’ gibi cümleler kurabilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlar dışında, çocuğunuz için tehlikeli olabilecek ya da gelişimi ile ilgili olumsuz bir etki yaratacak durumlarda vakit kaybetmeden direkt olarak göz kontağı kurmalı ve ne istediğinizi çok net bir tavır ile söylemelisiniz.

İletmiş olduğumuz ipuçlarından yola çıkarak çocuğu ile sağlıklı bir iletişim kurmaya çalışan ailelerimiz fark edecek ki aslında bu dönem hiç de anlatıldığı kadar korkutucu bir dönem değil. Aksine çocuğunuz ile keyifli bir dönemin kapılarını aralamış olacaksınız.

 

 

Kaynak: Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler – Mikado Yayınları

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 81 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım