Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Bebek Gelişimi ve Modern Dünya

Bebek Gelişimi ve Modern Dünya

Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Daha otuz yıl önce elektrik olmayan ücra köylerden bile internete girilebiliyor, uydu kanalları sayesinde ırak kıtalardaki ülkelerin televizyon kanalları izlenebiliyor. Cep telefonlarının olmadığı bir hayatı düşünmek neredeyse imkansız. Oysa cep telefonları yaygın anlamda hayatımıza gireli henüz 10-15 yıl oldu.

Televizyon bir zamanlar üzeri dantel örtülerle süslenen ve akşamdan akşama açılan evin en değerli hazinesiydi. Öyle ki bazı mahallelerde sadece bir tane vardı. Oysa artık çoğu evde sayıları birden fazla ve daha sabah saatlerinde açılıyor. Çünkü tek kanal dönemi biteli de çok oluyor. Artık televizyonlar, bireylerin izleyemeyeceği kadar çok kanal seçeneğine sahip. Tematik kanallar ve ulusal kanallar bu bağlamda başı çekiyor.

Bu nedenle kuşak çatışmasının en şiddetli yaşandığı dönemlerden de birini yaşamaktayız. Zira çocukluğunu teknoloji adına akşamdan akşama siyah-beyaz televizyonda tek bir kanalı izleyerek geçirmiş bir neslin çocukları, deyim yerindeyse uzay çağına doğuyorlar. Dolayısıyla bebek gelişimi teknolojiden ayrı düşünülemiyor. Okuma yazma öğrenmeden internete girmeyi öğrenen, reklamları izlemeden yemek yemeyen, cep telefonlarının ayarlarını ebeveynlerinden daha hızlı öğrenen bir nesil yetişiyor. Zira bebekler, doğdukları ortama yüzde yüz uyum sağlama eğilimi gösteriyorlar. Ancak bu noktada bebek gelişimi üzerine çalışan çeşitli pedagog ve psikiyatrlar da ikiye ayrılıyorlar. Bazı çocuk gelişimi uzmanları çocukların teknolojiyle kontrollü tanıştırılmasını ve daha geleneksel bir gelişme prosedürünün uygulanmasını salık verirken; bazıları ise yeni neslin teknoloji ile etkileşiminin kaçınılmaz ve önlenemez olduğunu savunuyorlar.

 

 

Televizyon, İnternet ve Bebek Gelişimi

Tıpkı konunun uzmanları gibi ebeveynler de çocuklarının gelişim sürecinde teknolojinin yeri konusunda ikiye ayrılmış durumdalar. Kullandığımız tüm elektronik ürünlerin ve yeni nesil teknolojilerin üretildiği Kaliforniya, Amerika'daki “silikon vadisi”nde yaşayan ebeveynler arasında yeni bir akım var; o da çocuklarını teknolojiden mümkün olduğunca korumak yönünde vuku buluyor.

Silikon vadisinde yaşayan ve laboratuvarlarda bilgisayar çipleri ve diğer teknolojilerle uğraşarak para kazanan ebeveynler, bebeklerinin gelişimlerini teknolojisiz bir ortamda sağlıyorlar. Evlerinde televizyon, kablosuz internet, cep telefonu gibi ürünler kullanmıyorlar. Çocuklar okul yaşına gelince bölgede son yıllarda açılmaya başlanan ve tamamen geleneksel eğitim veren okullarda eğitim almalarını sağlıyorlar. Çünkü silikon vadisindeki bu ebeveynlere göre özellikle internet ve cep telefonları hem çağın vebası, hem de sağlık üzerinde büyük etkileri var. Hatta bazılarına göre bu tekno-dünya zeka geliştirmediği gibi, zeka geriliği de yapıyor. Ancak bunlar ispatlanmış iddialar değil ve görüşün aksini iddia edenler de hayli fazla.

Amerika'da çeşitli üniversitelerde yapılan araştırmalarda, bebeklerin gelişiminde teknolojinin yapıcı etkileri olduğu tespit edildi. Bu araştırmalara göre, televizyon ve bilgisayar içeren ortamda büyüyen çocuklarda analitik zeka gelişiyor ve problem çözmede daha etkin oluyorlar. Ancak araştırmaya göre bu noktada önemli olan, yani analitik zekayı tetikleyen, çocukları televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik aletlere maruz bırakmak değil; onları kontrollü olarak tanıştırma, öğretme, etkin ve verimli kullandırma aşamalarından geçirmek.

Öte yandan bilim adamları, çoğu annenin yaptığı gibi reklamları açarak bebekleri beslemeyi doğru bulmuyor. Londra'da yapılan bir araştırma ortaya koyuyor ki, bebekler beslenirken reklam yerine aynı akıcılığa sahip bir belgesel ya da öğretici yayının açılması bile bebek gelişiminde ileriki yıllarda büyük farkların açığa çıkmasında önemli rol oynuyor. Bu noktada çoğu uzmanın önerdiği, çocukları teknolojiden kaçırmadan, ama onları her taraftan gelen teknoloji akınlarına da maruz bırakmadan büyütmek. Öte yandan özellikle bir yaş altı bebeklerin televizyon ve kablosuz internet içeren ortamlarda çok da bulundurulmamaları önerilmektedir. 

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 5 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 5 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım