Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

Bebek Eğitiminde Disiplin!

Bebek Eğitiminde Disiplin!

Eğitime yönelik uygulamaların çoğu istenilen bir davranışı elde etmeye yönelik teşvik ve sonuçları temel alır. Çocuğum neden yaramazlık yapıyor? Kurallara uymak için yeterli motivasyona sahip değil. Mola yöntemi, üçe kadar saymak, davranış puanlama tabloları, ayrıcalık kazanımı ya da kaybı gibi stratejiler, doğru davranışın sergilenmesini yetişkinlerin verdiği komutlara uymaya dayandırır ve çocuğun üzerinde otorite kurulmasını gerektirir.

Çocuğunuzla bir ekip haline gelmenin, onun büyümesi üzerindeki etkisini gördüğünüzde çok şaşırabilirsiniz. Anlaşmazlıklarınızı çözmek için onun üzerinde otorite kurmak yerine ortak bir noktaya varmaya çalışmak tam da kaçındığınız çözüm olabilir.

Aileler, hakimiyetten ziyade anlaşmaya varmaya çalıştıklarında kontrolü kaybettikleri hisseni kapılıyor. Oysa ki atladıkları bir şey var kontrol hakimiyeti sadece bir ilüzyon. Hiçbir aile çocuklarının gelecekleri üzerinde tam hakimiyet kuramaz. Ancak ailelerin çocukları üzerindeki etkileri de kaçınılmaz bir gerçek. Ses tonundan bile çocukları ile anlaşma sağlayabiliyorlar. Çocuklarını duymayı ve dinlemeyi başaran birçok aile hayatlarını etkileyen problemlere birlikte çözüm bulabiliyor. Peki ya beklentileri nasıl yöneteceğiz? Siz hiç çocuğundan beklentisi olmayan bir anne, baba gördünüz mü? Buradaki önemli mevzu ise çocuğunuzun sizin bu beklentileriniz karşısında vereceği reaksiyon, bu beklentiler ile karşılaştığında yaşadığı sıkıntılar. “Raisng Human Beings” yazarı Dr. Ross W. Greene kitabında davranışlara nasıl çöcümler üretilebilirin methodlarına dikkat çekiyor..

1.       Net olan Yetişkin Endişeleri; bu adımda bebeğe bakan kişi endişelerini açık bir dil ile belirtir.

2.       Davet; bu adım ise bebek ile yetişkinin bir sorun üzerine beyin fırtınası yaparak yaşanılan sorunlara çözüm bulmasıdır.

Bu methodlardan çıkarılabilecek birkaç ipucu var:

1.       Tatmin edilmemiş beklentiler, tahmin edilebilir! Bebekler ve ebeveynler arasında her gün neredeyse aynı konular üzerine aynı zıtlaşmalar yaşanır ve genelde bu sorun ortadan kaldırılmaz. Her tatmin edilmemiş bir beklenti proaktif olarak çözülebilir.

2.       Kendinizden vermiyorsunuz: bir problem çözüyorsunuz! Sorunları birlikte çözmek sizin otorite kaybına uğradığınızı değil birlikte ne kadar iyi bir takım oyunu oynadığınızı gösterir. Bebeğiniz her türlü sorunda size gelebilir ve birlikte çözebileceğinizi düşünür.

3.       Bir problem çözmüyorsunuz, bir insan yetiştiriyorsunuz! Bu 3 adımı incelediğinizde bu adımlar sadece problem çözmek için yok aynı zamanda empati kurmanızı da sağlıyor. Empati yeteniğini bebeğinizin eğitimine dahil etmek ve bu yetiyi ona kazandırmak kendi endişelerini dile getirmesine ve belirlemesine yardımcı olur. Net Olan Yetişkin Endişeleri maddesinde de göreceğiniz gibi bebeğiniz başka bir kişini endişelerini dinlemeyi ve kendi hareketlerinin başkasını nasıl etkilediğini görür. Davet maddesinde ise bebek ve anne-baba birlikte sorunlara çözüm bulmayı araştırır ve bu sonuçların iki taraf için de tatmin edici olması beklenir..

Birçok anne-baba ve Çocuk sorunu güç mücadelesine dayanıyor. Hakimiyeti birlikte harekete değişirseniz bebeğinziin ve sizin dünyanızda birçok şeyin değiştiğini göreceksiniz. Tüm hakimiyetin sizde olmadığını ve aslında bunun çok da güzel bir şey olduğunu keşfetmelisiniz. Her zaman hakimiyet sizde olamaz…

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 9 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım