Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda! Her ay ücretsiz kargo ile kapınızda!

12-24 Ay Bebek Aktivite Önerileri

12-24 Ay Bebek Aktivite Önerileri

Göz teması, beden dili, dinleme ve konuşma gibi iletişimsel becerilerin, öğrenme ve gelişme sürecinde ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sürecin daha verimli bir şekilde ilerlemesi için çocukların sosyal-duygusal ve bilişsel gelişimini destekleyecek oyunlar tercih edebilirsiniz. Bu hafta 12-24 ay arası çocuklarla evde yapılabilecek aktiviteleri sizlerle paylaşıyoruz.

Hazine Sepetleri

Hazine sepeti etkinliği, çocukların bir yetişkin desteğiyle kendi zamanlamaları çerçevesinde bir dizi doğal malzemeyi inceleyebildiği duyumsal bir seanstır.

Gerekli Olan Malzemeler: Bir küçük sepet, tahta kaşıklar, kurdeleler, tahta mandallar, doğal süngerler veya fırçalar, çocuğunuzun ilgisini çekebilecek farklı nesneler…

Çocuğunuzun ilgisini çekebilecek şekilde nesneleri bir sepetin içine yerleştirin. Sepeti yere koyarak çocuğunuzla birlikte Çocuğunuzla birlikte yere oturarak sepeti önünüze alın ve sepetin içindekileri çocuğunuza göstererek incelemesi için ona doğru uzatın. Çocuğunuz nesneleri incelerken özellikleri hakkında bilgi verebilirsiniz.

Bak, Orada!

Doğal olarak hareket etmek ve bir şeyi işaret etmek, çocukların ilk kelimeleri anlamasına yardımcı olacaktır. Bu da küçük çocuklarla iletişim kurmanın ayrılmaz bir bütünüdür.

Gerekli Olan Malzemeler: Ayıcık, tavşancık veya maymun gibi yumuşak bir oyuncak, bir fincan, bir şapka, bir el bezi

Mobilyaların kenarından görünecek biçimde yumuşak oyuncakları odanın içinde saklayın. Çocuğa şapkayı vererek ‘’Kimin şapkası bu, ayıcığın mı? Ayıcık nerede?’’ şeklinde sorular yöneltebilirsiniz. Ayıcığı veya diğer başka yumuşak oyuncağı parmağıyla göstererek, gidip alması ve şapkayı giydirmesi için teşvik edin. Parmağınızla ayıcığı göstererek: ‘’Bak, ayıcığın kafasında şapkası var’’ diyerek oyuna devam edin. Bir yumuşak oyuncak seçip ona içecek bir şey vermek, yüzünü yıkamak ya da onunla telefonda konuşmak için yeni bir oyun kurun. Siz oyuncak hakkında konuşurken, çocuğun da gidip oyuncağı getirmesini sağlayın. Çocuğun tepkilerini yakından izleyin ve etkinliğe ne şekilde tepki verdiğini gözlemleyin.

Suyla Boyama Yapalım!

Bütün çocuklar suyla oynamaya ve denemeler yapmaya bayılırlar. Bu etkinlik; dışarda oynarken, evde, bahçede su ve boya fırçası kullanarak uygulayabileceğiniz bir aktivitedir.

Gerekli Olan Malzemeler: Boyalar, boya fırçası, büyük bir su kabı ve önlük

Başlamadan önce suyla oynama konusunda sağlık ve güvenlik kurallarını kontrol edin. Boya fırçası ve kâğıdı hazırlayarak çocuğunuza nasıl yapabileceği konusunda bilgi verin. Dilerseniz birer önlük kullanarak daha serbest bir çalışma yapabilmesine olanak sağlayabilirsiniz. Resmini tamamlandıktan sonra neler çizdiğine dair sohbet edebilir ve resmini istediği bir yere asabilirsiniz.

Çadır Keyfi

Çocuklar sığınaklara, çadır kurmaya bayılırlar. Bu onlara keşfedilecek ve harika zaman geçirecek gizli alanlar yaratır.

Gerekli Olan Malzemeler: Geniş bir alan, büyük bir battaniye veya çarşaf, mandallar ve çeşitli ev eşyaları

Belirlemiş olduğunuz eşyaları çocuğunuza göstererek birlikte güzel bir çadır veya sığınak kuracağınızı anlatın. Sonrasında nereye yapacağınızı çocuğunuzla birlikte kararlaştırın. Çadırı kurarken birlikte bir iş bölümü gerçekleştirerek mandalları çocuğunuzun takmasına destek olun. Çadırınız tamamlandıktan sonra evdeki çeşitli eşyaları ve çocuğunuzun oyuncaklarını birlikte çadırınıza taşıyarak oyununuzu kurabilirsiniz. Çadırı uzun süre kullanabileceğiniz bir alana kurarsanız, farklı günlerde de oynayabilirsiniz.

Eğlenceli Tavşancık

Tekerleme oluşturan kelimeler, parmakla oynanan oyunlar, dil gelişimini destekleyen oyunlar ve bunun gibi komik kelimeler türetmek, küçük çocukların çok dikkatli kulak kabartmalarına ve eğlenceye katılmalarına yardımcı olacaktır.

Gerekli Olan Malzemeler: Küçük yumuşak oyuncaklar

Çocuğunuzla birlikte oturun ve oyuncakları elinize alarak, hissederek birlikte gözden geçirin. Oyuncaklardan birini elinize alın ve ‘’Merhaba, ben tatlı tavşan veya sevimli ayıcık ya da minik kedi’’ deyin. Oyuncağı tanıtırken, yerden veya kanepenin üzerinden oyuncağı çocuklara doğru yürütün. Oyuncak yaklaşırken, söylediğinizi tekrar edin ve sohbet etmeye başlayın. Aynı oyunu başka bir oyuncakla çocuğunuzun ilgisi dağılana kadar oynamaya devam edebilirsiniz.

KAYNAK

Sally Featherstone & Su Wall – Çocuğunuzla Eğlenceli Aktiviteler

Makalemizi Faydalı Buldunuz Mu ?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makelemiz 54 okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden 4 puan almıştır.

Kategoriler
Öne Çıkanlar
Sizi Arayalım